Charakterystyka taśm pakowych

Taśmy opakowaniowe samoprzylepne to najbardziej popularna forma zabezpieczania opakowań, wyróżniająca się prostotą i łatwością zastosowania. Ze względu na ich wszechstronność, można je spotkać w każdej dziedzinie naszego życia, jednak ich głównym przeznaczeniem jest zaklejanie opakowań (tekturowych, foliowych, papierowych).

To właśnie rodzaj opakowania oraz cechy produktu, który chcemy opakować (ciężki lub lekki produkt), a także warunki otoczenia w jakich ma „pracować” taśma opakowaniowa, decydują o doborze właściwej taśmy.

Ze względu na rodzaj nośnika rozróżniamy:

Taśmy PP (polipropylenowa):

najpopularniejsza taśma opakowaniowa, o grubości nośnika ok. 25µm. Cechuje się dużą przezroczystością oraz względnie dużą rozciągliwością wzdłużną. Tego typu taśmy są odporne na promieniowanie UV.

Taśma PVC (polichlorek winylu):

taśma o grubości nośnika ok. 32µm. Cechą charakterystyczną tych taśm jest stabilność wzdłużna – są nierozciągliwe przez co doskonale nadają się do zaklejania opakowań z tzw. dużym napięciem przy składaniu/zamykaniu. Są odporne na wilgoć, można je opisywać, przy odwijaniu nie emitują nieprzyjemnych wysokich dźwięków, przez co zwiększają komfort pracy, potocznie są nazywane „cichą taśmą”. Sprawdzą się przy zabezpieczaniu dużych i ciężkich opakowań.

Taśma papierowa:

taśma wytwarzana z wytrzymałego papieru typu KRAFT, całkowita grubość taśmy to 120µm. Można ją pieczętować, opisywać, łatwo daję się przedrzeć ręcznie, jest cicha podczas odwijania z rolki. Jest to produkt w pełni ekologiczny, może być poddany recyklingowi wraz z opakowaniem.

Kolejnym, być może najważniejszym kryterium decydującym o wyborze taśmy opakowaniowej jest rodzaj kleju. Tutaj wyróżniamy:

KLEJ AKRYL (emulsja akrylowa):

taśmy o dość niskiej początkowej adhezji (sile klejenia). Polecane są do: zaklejania opakowań foliowych oraz innych niezbyt ciężkich opakowań, zaklejania kopert, prac biurowych, innych zastosowań domowych. Ich słabą stroną jest spadek kleistości w niskich temperaturach, zaletą – relatywnie niska cena taśmy.

KLEJ HOT-MELT (kauczuk syntetyczny):

taśmy z klejem tego typu charakteryzują się wysoką początkową siłą klejenia, dobrą przyczepnością do wszystkich powierzchni. Można nimi zamykać średnie i duże opakowania foliowe i kartonowe. Dobrze znoszą wysokie temperatury, jednak w przypadku niskich temperatur, mogą wykazywać się brakiem przyczepności.

KLEJ SOLVENT (kauczuk naturalny):

taśmy opakowaniowe z klejem solvent charakteryzują się szerokim wachlarzem zastosowań. Ich wysoka siła klejenia pozwala na stosowanie w niekorzystnych warunkach takich jak: wysokie i niskie temperatury (pakowanie, transport, magazynowanie), zwiększona wilgotność, zapylenie.

Jeśli powyższy tekst nie ułatwił Państwu wyboru odpowiednich taśm pakowych i wciąż pozostają wątpliwości, bardzo prosimy o kontakt. Postaramy się pomóc, doradzić, a jeśli zajdzie taka potrzeba, podeślemy bezpłatne próbki.